Psihologija / psihoterapija

Psihologija / psihoterapija

Menu

Kako živjeti u neizvjesnosti koju je donio COVID-19 sa sobom?

Da, život je oduvijek bio neizvjestan, samo mi te činjenice nismo uvijek svjesni.


Trenutna situacija s kojom se mora suočavati cijeli svijet (život sa virusom COVID-19) nas je podsjetila da mnoge stvari nisu pod našom kontrolom, da smo izgubili sigurnost koju smo do sada mislili da je posjedujemo i da se u ovim vremenima moramo oduprijeti strahu, anksioznosti i nelagodi koje svakome od nas remete svakodnevno funkcioniranje na koje smo bili navikli.


Neizvjesnost u vremenu kojem svjedočimo se krije u mnogo stvari.

Znamo da je koronavirus opasan i znamo da postoje najrizičnije skupine.

Ipak svakodnevno saznajemo nešto novo o njegovom učinku na organizam i da je počeo da 'napada' i mlađe ljude.

I samim tim i naša sigurnost postaje sve ugroženija a neizvjesnost raste.


U ovim nekontroliranim okolnostima nije se lako 'boriti' sa nepoznatim i pritom ne osjećati anksioznost.

Ako se previše brinete misleći da će pretjerano razmišljanje dovesti do nekog rješenja i novog saznanja griješite. Pretjerana briga može samo dovesti do štetnih posljedica poput nesanice, trošenja energije koja nam je sada prijeko potrebna i ukidanju zadovoljstva u onim malim stvarima koje nas održavaju.


Ako se želite riješiti neizvjesnosti i osjetite koliku-toliku sigurnost trebate prije svega PRIHVATITI STVARI OVAKVE  KAKVE JESU, a ne im se opirati.

Opiranje dovodi do oduzimanja energije koja je potrebna za održavanje mentalnog zdravlja.

Probajte prihvatiti neizvjesnost kao način života.

Razmislite samo o svakodnevnim situacijama koje nose sa sobom neizvjesnost : jutarnji alarm za buđenje za koji postoji mogućnost da ne zvoni (a opet postoji povjerenje da će baš svako jutro zvoniti) ; vožnja autom (gdje preuzimamo rizik a opet mu se prepuštamo) ; konzumiranje hrane koju nismo sami napravili (iako su šanse male da nešto pođe po zlu, postoji određeni rizik da našem organizmu neće prijati).

Iznova prihvatamo rizik i nastavljamo dalje ne zahtijevajući sigurnost.

Prepoznajte OKIDAČE koji izazivaju brigu u određenim situacijama.

U trenutnoj situaciji u kojoj se nalazimo oni su obično vanjski. Stoga ograničite slušanje informacija i gledanje negativnih vijesti (upravo smo zbog neizvjesnosti skloni svemu povjerovati) i okrenite se stvarima koje će vas opuštati umjesto izazivati u vama stres.


KONTROLIRAJTE ONE STVARI KOJE SU U VAŠOJ MOĆI


Iako ne možemo kontrolirati situaciju u kojoj se trenutno nalazimo, možemo imati kontrolu nad stvarima koje su u našoj moći i na taj način skrenuti misli i smanjiti brigu.

Ako ste zabrinuti za svoje zdravlje možete se držati epidemioloških mjera i na taj način utjecati na usporavanje širenja virusa.

Ako ste ostali bez posla u ovim vremenima okrenite se ka intenzivnom traženju novog posla, pisanju svog CV-a i uložite energiju u tom pravcu.

Kontrolirajte svoje emocije. Nemojte ih potiskivati, dozvolite sebi da prihvatite stanje ovakvo kakvo jeste, prihvatite da ste ljuti, tužni i nemoćni. Pronađite ono što vam pruža mir u sadašnjem načinu života.


Možda se u nečemu krije prilika za vaš osobni rast i razvoj a vi je ne vidite zbog obruča koji ste sami stvorili svojim mislima.


PRIHVATITE SADAŠNJI TRENUTAK


Samo jedan život imamo i kad razmislite zaista sve što sa sigurnošću imamo jeste ovaj trenutak.

Probajte ga iskoristiti na najbolji mogući način, jer se vratiti neće.


Prihvaćanje neizvjesnosti ne znači da ne trebate imati rezervni plan, dodatne novce na računu i prepustiti sve slučaju.

Prihvaćanje neizvjesnosti znači prihvatiti ono što život nosi i imati povjerenja da sve što nam se događa ne mora nužno značiti da će biti štetno po nas.


Olja Ljiljak-Kapidžić, dipl.psiholog i gestalt psihoterapeut